031-54750851     info@kashanmehr.com    

درباره ما

یکی از مشخصات هنر ایران جنبه آرایشی وتزئینی آن است اگر چه بعضی اعتقاد دارند که هنر بدون تزئین وآرایش بهترین نمونه هنر است وتزئینات باعث می شود که هنر اصلی پنهان گردد اما اگر دقیقا بررسی کنیم مشاهده می گردد که  تزئین وآرایش خود نیز هنر است و هنر را نمی پوشاند.هنر سنتی عین هنر دینی است ومظهر گویای آن.


از هنر های صناعی وتجلی گاه والا وبا ارزش هنر های سنتی ایران،هنر فرش است که زیبایی را طرح ،نقش و رنگ همراه با مهارت و قدرت خلافه بافنده و طراح ومجموعه ای از عناصر هماهنگ به شیوایی بیان کرده و قادر است هنر را در والاترین و عالی ترین لحضات خودش وبالاترین جایگاه خودش ثبت کند.
فرش یا قالی،فرهنگ وهنر است رزق و روزی است،زیبایی وقشنگی است ویادرگار عالمانه و ماندگار پیشینیان فرهیخته است.


قالی ،همه های زیبایی های رنگ ونقش است وبه مصداق اینکه خداوند زیبایی را دوست دارد وفطرت الهی منشاء فطرت انسان است همگان قالی را دوست می دارند،زیبایی آنه را می پسندند وبه تحسین آن لب می گشایند.فرش نماد دیر پا وماندگار از زیبایی و ظرافت و زایندگی تمدن ایرانی _اسلامی است.
فر ش در پرتو تلاش مجدانه وتاریخی طراحان،رنگرزان وبافندگان ایرانی هم اعتباری سترگ را برای این زاد بوم به ارمغان آورده است وهم سهمی به سزا در ارتزاق واشتغال انبوهی از مردم کشورمان داشته است.

فرش یا قالی ایران هنری شگفت انگیز ودستاوردی اصیل وسنتی است که در دل تاریخ این سرزمین جای دارد.
آثار صنایع گوناگون قرن های گذشته می باشدعالی ترین میراث هنری ایران به شمار رفته و به وسیله ذوق وسلیقه هنرمندان کاشان به اوج ترقی وکمال خود رسیده است.قالی کاشان در میان هنر های دستی جایگاه ویژه ومنحصر به فردی دارد وجلوه گاه اندیشه های لطیف انسانی است.
آب وهوای کاشان:
در بین شهر های مهم فلات ایران کاشان کم ارتفاع ترین آنها محسوب می شود وهوای آن در تابستان بسیار گرم است.
گرمای آن به حدی است که نهر هایی که برای آبیاری از آن بهره می گیرند در زیر زمین جریان دارند
ملک المورخین پیرامون آب و هوای کاشان چنین آورده است:
آب وهوای کاشان گرم وخشک است وبه جهت مجاورت با دریای نمک در آن باد های سخت می وزد  وسختی زمستان آن دو ماه بیشتر طول ندارد وبرف کمتر می بارد واهالی آن به دلیل گرمای تابستان در منازلشان زیر زمین های عمیق کنده اند. هوای کاشان به مقتضای جوهر طبیعت بر حسب درجات عرضیه وطولیه قریب به اعتدال حرارتش غالب است وبه حالت گرم وخشک است ودلیل خشکی هوای آن مجاورت با دریای نمک است.
پولاک چنین نقل کرده است:
کاشان بسیار گرم است و در تابستان علی رغم گرما هوا سالم است ودر مواضعی که در دشت ها تنگه ای کوهستانی دیده شود بندهای استواری تعبیه کرده اند تا برف هایی که سرازیر می شود در آبگیر های وسیعی جمع آورند ودر بهار وتابستان از دریچه های باز آن مزارع را آبیاری کنند.
سازگاری اقلیم کاشان با قالیبافی:
در دل کویر میان بیابان های گرم وسوزان آنجا که هرم آفتاب سرچشمه های آب وحیات را می خشکاند گهر های پربهایی می درخشند که پرتوهایشان از ورای قرون واعصار،افق های دور وسرزمین های بیگانه را در می نوردند،این ها شهر هایی هستند که گرچه طوفانها وتند باد های سهمگین زمانه پیکر فرتوتشان را با سنگ دلی درهم کوفته لیک بسان شاخه های خشک نهالان دیگر بار روییده وبالیده اند وجهانی را با هنرشان به حیرت وتحسین واداشته اند.از جمله این شهر ها کاشان است ،که بر اثر اوضاع طبیعی وموقعیت جغرافیایی اقلیم خشک وبایر کناره های کویر مرکزی ایران مردمان آن گذران زندگانی خویش را به وسیله کار های دستی وفعالیتهای فکری وهنری فراهم می ساخته اند،تا جایی که آثار شگرف بازیافته از تپه های باستانی سیلک وکتب ارزشمند علمی و آثار هنری متنوع که زینت بخش زینت بخش موزه های بزرگ دنیاست این امر را شهادت می دهند.
وبه این ترتیب محرومیت نسبی خود را از مواهب طبیعی با ارئه وعرضه هنرمندان طراز اول جهانی تا حدودی جبران نموده است ودر بعضی ادوار تاریخی این شهر هنر پرور از آن چنان غنا وتنوعی بر خوردار است که نظری حتی به اجمال واختصار برآنها فرصتی طولانی را می طلبد.


بنابراین شرایط اقلیمی وآب وهوایی کاشان ویژگی های خاصی را بر این منطقه حاکم نموده آن گونه که بیشتر مردم برای تامین معیشت خود به سراغ مشاغلی غیر از کشاورزی ودامداری بروند قالیبافی از جمله حرفه هایی است که با اقلیم کاشان سازگار است وبا مشاغل وابسته به خود بسیاری از افراد را جذب کار می کند.
قالیبافی کاشان یکی از هنر هایی است که اهمیت فراوانی دارد واز نظر تاریخی دو عهد متفاوت ودو مرحله متناوب را پیموده است که فاصله آن دو قرن طول کشیده ومیان دو دوره را جدایی افکنده است.نخستین بار در سده های دهم ویازدهم هجری یا عصر طلایی صنایع کاشان وبار دوم از اوایل قرن کنونی شروع وکم کم توسعه یافته تا این که شهرت دیرین ومقام سابق خود را بدست آورده است.
تاثیر فرش کاشان بر دیگر شهر ها:
تا یکصد سال گذشته قالیبافی در دوره جدید بیشتر در خود کاشان بود وبه مرور به حومه وپس از آن به روستا های دور تر انتقال یافته است.قالیبافی کاشان در دهه 40و50شمسی تا شهرستانهای قمونطنز وگلپایگان ومحلات ودلیجان اردستان ونجف آباد گسترش یافت.


شهر نطنز که در دوره قاجاریه ومدتی پس از رضا خان به کاشان وابسته بود بعد از اوج هنر فرش در کاشان توسط بازرگانان قالی کاشان در دهه 1920میلادی مطابق 1299هجری شمسی تحت پوشش قرار می گیرد.به گونه ای که طبق آمار مندرج در کتاب قالی ایران تعداد دار قالی در نطنز وحومه آن در سال 1309مطابق 1930میلادی به2000می رسد.
شهرقم نیز در سالهای 1314تا1319تحت پوشش هنر فرش کاشان قرار می گیرد وبازرگانان کاشانی قالیبافی را در آن شهر رونق می دهند. سیسیل ادواردز در این باره پنین می گوید:تا سال های 1935و1940میلادی صنعت قالیبافی در قم معمول نشده بود.نخستین بار قالیبافان کاشانی این حرفه را در قم رواج دادند.


علی اشرف کاشانی هم از طراحان ونقاشان و استاد نقشه قالی وتذهیب اداره هنر های زیبای کشور بوده است وآثار وی بیشتر در موزه هنر های ملی نگهداری می شود.
وی بنا به دعوت لسان السپهر فرماندار وقت قزوین برای تهیه نقشه قالی وبهبود وضع قالیبافی آنجا به قزوین رفت وکارگاههای متعددی در آنجا دایر نمود.از آثار وی ترسیم 18طرح برای نقشه قالی کاخ هاست که بیشتر در موزه نگهداری می شود.


اعتماد زاده پیرامون شهر قم می نویسد:تا سال 1314هجری شمسی در شهر قم صنعت قالی بافی نبوده در آن زمان برخی از کاشانی ها دستگهای قالیبافی دایر کردند و بافندگی در خود شهر انجام می گرفت و با حدود 1000دستگاه قالی،قالیبافان در آن مشغول به کار بودند.

فروشگاه فرش کاشان مهر، ارائه کننده فرش 1200،1000،700،گلیم فرش اتاق کودک،و شگی با طرح های گوناگون و زیبا ،که با بیش از 15 سال تجربه در این کار می تواند طرح های مورد علاقه تان را در اختیارتان بگذارد .فروشگاه فرش کاشان مهر فرش هایی با قیمت عالی و طرح های    گوناگون و بسیار زیبا دارد،به علاوه می تواند فرش را رایگان درب منزل تحویل دهد؛همچنین فرش های ما از دستگاه های تمام اتوماتیک که عبارت اند از HCP،HCI و شونهر  Schonherrونخ ترک و بایرآلمان که %100 اکریلیک است و در ابعاد مختلف :6متری،9متری،12متری،و جهت سفارش فرش های ابعادی مثلاً: 20/30 *80/20، به صورت جفتی بافته می شود.

 

تمام فرش های 700 تراکم 1000،2700تراکم 3000،و1200تراکم 3600، می باشد.فروشگاه فرش کاشان مهر یک عرضه کننده مستقیم و بی واسطه است که فرش های زیبا و با قیمت منصفانه را به شما ارائه می دهد. شما می توانید از تمام طرح های فرش دیدن فرمایید و پس از انتخاب طرح ،با کمال اعتماد و راحتی از ما خرید فرمایید.فرش کاشان را از ما بخرید.فروشگاه فرش کاشان مهرفرش کاشان