031-54750851     info@kashanmehr.com    

فرش کاشان، جشنواره رنگ و طرح

فرش کاشان از دیرباز به عنوان یکی از ارزشمندترین آثار فاخر هنری ایران شناخته شده است. مورخان اعتقاد دارند که پیشینه و قدمت بافت انواع فرش دستباف در طرح ها و رنگ های متنوع به حدود یک هزار سال قبل از میلاد باز می گردد. همچنین بقایای برجا مانده از فرش های کاشان در تپه های تاریخی سیلک بیانگر این است که قدمت این آثار هنری و اصیل ایرانی با نخستین نشانه های سکونت اقوام مختلف در این شهر همراه بوده است. می توان اینطور اذعان کرد که فرش کاشان به عنوان یکی از نخستین فرش های ایرانی توانست است به محبوبیت جهانی در بین سایر ملل و کشورهای مختلف دست پیدا کند. وجود نمونه های متعدد فرش کاشان در موزه های معتبر بریتانیا و اروپا و آمریکا برای اثبات این ادعا کافی به نظر می رسد. همانطور که هنر در جسم و جان ایرانیان ریشه دارد از دیرباز بافندگی فرش نیز به عنوان یک صنعت و هنر ایرانی در این شهر جریان داشته است. وجود حجره های متعددی که در بازار تاریخی این شهر وجود دارد می تواند این ادعا را به اثبات برساند. امروزه در کنار خرید فرش های ماشینی کاشان فرش کاشان که به صورت دستباف تولید می شود همواره از طرفداران بیشماری برخوردار بوده و تنوع در طرح و رنگ و نیز ماندگاری آن می تواند از دلایل استقبال مشتریان از این نوع فرش باشد. فرش کاشان به دلیل مرغوبیت نخ و استفاده از طرح های بکر و نقشه های خلاقانه هنرمندان کاشانی از معروفیت  و اعتبار زیادی در سطح جهانی برخوردار است. مارکوپولو در سفرنامه تاریخی خود زبان به مدح و توصیف این اثر ارزشمند می گشاید و این نکته می تواند خبر از ذهن خلاق و هنرمند ایرانی باشد.  به شما توصیه می کنیم در صورتی که تمایل دارید  تا اطلاعات بیشتری در خصوص فرش کاشان و انواع طرح های آن به دست آورید در ادامه این مطلب نیز با ما همراهی کنید.

نمونه های ارزشمند و فاخر فرش کاشان

حمایت از بافت انواع فرش کاشان در دوره های تاریخی مختلفی انجام گرفته است. اوج این حمایت و تلاش برای معرفی فرش کاشان به عنوان یک اثر هنری و فاخر ایرانی به سایر نقاط جهان در دوره صفوی و بافت فرش معروف شیخ صفی الدین اردبیلی توسط هنرمند مشهور کاشان استاد مقصود کاشانی انجام گرفته و هم اکنون در موزه آلبرت و ویکتوریا اسپانیا قرار دارد. صادرات این فرش به خارج از کشور از دوره های گذشته تا کنون ادامه داشته و حدود 30 درصد از فرش های کارگاه های کوچک و بزرگ این شهر که به فرش کاشان یا فرش دستباف کاشان و فرش کاشان ماشینی نیز معروف هستند به خارج از کشور صادر می شود و می تواند منبع مناسبی برای ارزآوری و تامین ذخایر ارزی کشور محسوب شود. انواع قالی هایی که به شکارگاه یا قالی های گلدانی و چلسی معروف هستند نیز در موزه های اروپا نگهداری می شوند. هر چند روند رو به رشد صادرات فرش کاشان در دوره های تاریخی  از قبیل قاجاریه و پهلوی نیز تداوم پیدا کرده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز حمایت از این صنعت و هنر ایرانی توسط سازمانها و ارگانهای متولی آن به روش های مختلفی صورت گرفته است با این وجود همچنان باید  فرش کاشان را دریابیم و از رکود و بیرنگ شدن نقش آن در عرصه صادرات جلوگیری کنیم. قطعا در این زمینه حمایت های نهادها و سازمان های ذیربط نیز می تواند موثر واقع شود و این کار تلاش جمعی را می طلبد.  از یک نظر می توان فرش کاشان را به عنوان یک محصول و کالای صد در صد ایرانی نامید که توانسته است ارج و اعتباری در بین سایر محصولات ایرانی به دست آورد. از سوی دیگر فرش کاشان را می توان یک تابلوی ظریف و بدیع هنری نامید که می تواند از نظر فرهنگ شناسی و بازآفرینی ایده های اصیل ایرانی و بازآفرینی آن در عصر تکنولوژی و مدرنیته جلوه دیگری به این سرزمین و فرهنگ این دیار ببخشد.

تاثیر فرش کاشان بر طراحی و دکوراسیون مدرن

اصولا رنگ بندی های متنوع فرش کاشان بسیار چشم نواز بوده و می توان گفت که تا حدود زیادی آرامش بخش و دارای جذابیت های بصری فوق العاده ای می باشد که سایر صنایع دستی و یا هنرهای دیگر نمی توانند چنین تاثیر عمیقی را در چیدمان و دکوراسیون منزل بر جا بگذارند. هر چند نمی توان ایده استفاده از فرش کاشان و به خصوص نوع دستباف آن را محدود به منازل و فضاهای محدود خانگی کرد. به عبارتی دیگر می توان از انواع فرش کاشان در ابعاد بزرگتر در محیط های دیگری نیز مانند سالن های مختلف و محل تشکیل مجامع جهانی نیز استفاده کرد. دکوراسیون مدرن با بهره گیری از المان های ساده و جذاب توانسته است برتری خود را بر طراحی های مجلل و شلوغ کلاسیک به اثبات برساند. این تفوق و برتری به مدد بهره گرفتن از قواعد و اصول نه چندان پیچیده ای صورت گرفته است که کاربرد انواع فرش ایرانی از قبیل فرش کاشان در آن انکار ناپذیر است. کافیست تصور کنید که در یک اتاق دلگشا رو به دریا نشسته اید و در فضایی نه چندان پر ازدحام و در سکوت  از طرح ها و رنگ های فرش کاشان که با ظرافت و مهارت بی نظیری گره در گره کنار هم چیده شده اند در کنار امواج آرام  دریایی که در چشم اندازتان قرار گرفته است لذت می برید. پس جنبه های زیباشناسی و نیز  تاثیرات آرام بخش آن بر روح و روان افراد غیر قابل انکار است. تشویق طراحان فرش کاشان و نیز بافندگان آن می تواند تا حدود زیادی بر توسعه این هنر ایرانی و نیز گسترش روزافزون آن در خارج از مرزهای کشور بیفزاید. امروزه دکوراسیون مدرن وجود انواع قالی و فرش کاشان را به عنوان یکی از ملزومات اساسی این هنر پذیرفته است و این قضیه از هر نظر امیدوار کننده و خوشبینانه به نظر می رسد.

شرایط خرید و انتخاب فرش کاشان

برای انتخاب انواع فرش کاشانی لازم است تا ابتدا معیارهایتان یا انتظاراتی را که از یک فرش خوب دارید به ترتیب طی یک لیست مشخص تنظیم نمایید. به عبارتی دیگر برای خرید فرش کاشان در هر دو نوع ماشینی یا دستباف آن لازم است تا با خودتان کمی کلنجار بروید و البته برای این کار باید به فروشگاه های فرش یا شهر فرش های مختلفی که غالبا در کلان شهرها دایر شده اند نیز  مراجعه نمایید. کاشان سراتوصیه می کنیم برای  یافتن فرش کاشان که متناسب با نیازهای شما باشد عجله نکنید و موارد زیر را به خاطر بسپارید:

  • مکان مورد استفاده فرش را در نظر بگیرید:

مثلا اگر قصد دارید تا از فرش کاشان به در فضای هال یا اتاق منزل بهره بگیرید لازم است تا با راهنمایی مشاوران خرید فرش که در این مراکز قرار دارند فرش دستباف یا ماشینی مربوطه را انتخاب کنید. مثلا اگر قرار است  این فرشها را به منظور استفاده در سالن بزرگ خریداری نمایید باید در نظر داشته باشید که هم از نظر ابعاد و هم از نظر نوع و جنس فرش باید این فرش از فرشی که به منظور استفاده در منازل مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت باشد. البته یادآوری می کنیم که  برای این کار لازم است تا حتما ابعاد مورد نظرتان را به خاطر داشته باشید یا یادداشت کنید. غالبا فرش کاشان در ابعاد 6، 9 و 12 متری در بازار عرضه می شود. البته فرش های دارای ابعاد 9 و همچنین 6 متر بیشتر مشتری پسند می باشند. همچنین به طور کلی فرش های ریزبافت از سایر فرش های کاشان در دو نوع ماشینی یا فرش دستباف محبوب تر هستند.

لازم است بدانید:

  • برای مکانهای عمومی غالبا توصیه می کنند که از فرش های دارای بافت درشت و مقاوم استفاده شود.
  • اگر قرار است فرش را در مکانهایی به کار ببرید که زود به زود کثیف می شوند از فرش هایی که دارای ابعاد کوچکتری هستند بهره بگیرید.
  • میزان نوردهی فضای مورد نظر نیز در انتخاب فرش موثر است. کارشناسان توصیه می کنند که برای مکانهای کم نور از فرش هایی با رنگ های روشن استفاده کنید و برای مکان هایی که به اصطلاح آفتابگیر هستند از فرش های با رنگ ملایم و نرم استفاده کنید.
  • برای مکانهایی که نم دار یا به اصطلاح در معرض رطوبت هستند باید از فرش هایی که از جنس پشمی هستند استفاده نمایید.سرا
  • شانه و تراکم فرش کاشان را در نظر بگیرید:

اصولا از فرش های با تراکم زیاد استقبال بیشتری می شود هر چند این فرش ها تا حدود زیادی از سایر فرش هایی که دارای تراکم کمتری هستند سنگین تر بوده و البته ریزبافت تر نیز هستند. با این وجود بهتر است با اصطلاح تراکم یا فشردگی بافت فرش کاشان آشنا باشید. بهتر است به خاطر داشته باشید که تراکم بیشتر به فشردگی گره های طولی فرش گفته می شود و لی شانه به رج ها یا گره های عرضی فرش اطلاق می شود. فرش کاشان  در ابعاد مختلفی از قبیل 500 شانه، 700 شانه، 1000 و 1200 شانه در بازار فرش عرضه می شود. غالبا مشتریان فرش کاشان ترجیح می دهند تا فرش های 1000 یا 700 شانه را که دارای تراکم بیش از 2000 رج یا گره طولی باشند خریداری نمایند. نکته قابل توجه در خصوص شانه های فرش فشردگی عرضی گره ها می باشد به طوری که به هر میزان که این شانه ها بیشتر باشند بافت فرش نیز به اصطلاح ریزتر بوده و در نتیجه از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار است.

 

  • قیمت خرید فرش را در نظر بگیرید:

 

همواره فرش کاشان که به صورت فرش دستباف تولید می شود به دلیل ظرافت و دقت و نیز انتخاب بهترین مواد با کیفیت که در بافت آن به کار می رود دارای قیمت بیشتری نسبت به نمونه های فرش ماشینی هستند. پس لازم است تا بدین منظور به قیمت این فرش نیز توجه نمایید. کاشان سرا هرچند خرید فرش کاشان در مقایسه با خرید سایر محصولات و لوازم خانگی یک فرصت بی نظیر  را برای لذت بردن از هنر و تجربه طراحان فرش ایرانی به شما می بخشد.