031-54750851     info@kashanmehr.com    

 فرش یکی از پیچیده ترین ومدرن ترین  زیر انداز ها یا منسوجات ساخته بشر است،که تولید آن به بیش از 3000 سال قبل بر می گردد،در واقع فرش نوعی منسوج است که از در هم بافتن ماهرانه دسته های نخ به وجود می آیند؛پس از به وجود آمدن شاه راه جاده ابریشم که مسیری برای تبادل انواع کالا های مورد نیاز اقوام وملل مختلف جهان از چین به اروپا بود یکی از مهم ترین کالا های مبادله ای فرش بوده است.قدیم ترین فرش موجود در جهان ،در سال 1949 از یک مقبره در پازیریک واقع در مرز جمهوری مغولستان فردی به نام رودنکو از زیر خاک کشف کرد که قدمت آن فرش در حدود2400 سال تخمین زده شد،دلیل محفوظ ماندن فرش مدفون شدن  زیر یخ بودن است (واقع در سیبری جنوبی).

فرش پازیریک را می توان در موزه هرمیتاژ در شهر سنتپترزبورگ مشاهده کرد؛این فرش یک قالی خاب دار با بافت ظریف وطرحی ماهرانه با نقوش تکرار شده است وبافت این فرش با گره ترکی ورنگ قرمز ترکمنی با مایع های آبی،زرد وسفید است ونقش اسبی که تکرار شده،ویژگی های اسب ایرانی ومو های آراسته سوار کار را نشان می دهد.

 

طرح قالی پازیریک این معنا را می رساند که قبایل بیابان گرد هنر فرش بافی را در سرتا سر آسیا پراکنده اند.با ظهور انقلاب صنعتی وماشینی شدن تولید انواع واقسام کالا هایی که قبلا به صورت دستی ساخته می شدندتولید صنعتی وماشینی فرش نیز در اروپا آغاز شد،ناگفته نماند حمله مسلمانان به اسپانیا در سال 711 میلادی،باعث شد که هنر قالی بافی به اروپا راه یابد وجنگ های صلیبی سبب گسترش این هنر در اروپا شد.ساخت ماشین آلات فرش بافی،طی 200 سال گذشته منجر به آن شد که صنعت تولید فرش ماشینی به یکی از  شاخه های مهم صنعت نساجی جهان بدل شود.فرانسه یکی از قدیمی ترین ومهم ترین کشور های اروپایی تولید کننده ی فرش ماشینی می باشد.

طی قرن 16 میلادی  آبسون وبیوآس در فرانسه از مراکز مهم تولید فرش ماشینی بوده اند ،که مهم ترین نقوش بافته شده روی فرش از گل بوده است،استفاده از موتور برق در دستگاه قالی بافی در فاصله سال های 1840تا1845در آمریکا روی یک دستگاه قالی بافی به روش اینگرین انجام شد. در سال 1839(آراسموسبیگلو)یک آمریکایی اهل ماساجوست،اولین ماشینی بافندگی اینگرین موتوری را ساخت،ماشینی که توسط بافندگان اسکاتلندی وبرخی شرکت های بریتانیایی خریداری شد.

تولید فرش های اینگرین در دهه ی1930،به سرعت کاهش یافت اما این فناوری در سال های اخیر برای تولید فرش های بافته شده از الیاف 100%طبیعی (پشم یا پنبه)بدون استفاده از چشب آهار،به عنوان محصول (دوستار محیط زیست)استفاده شده است.

 

زادگاه فرش دستبافت از کشور های شرقی به ویژه ایران بوده است،در این کشور ها در طی بیش از 2000 سال تلاش چندانی برای یافتن روش های جدید وماشینی کردن فرش صورت نگرفته است.در اروپا  وبه ویژه کشور فرانسه وانگلستان تلاش های فراوانی برای ابداع روش های جدید تولید فرش وافزایش سرعت تولید،انجام شد که نتیجه آن پیدایش ماشین آلات وروش های پیشرفته صنعتی برای تولید فرش ماشینی طی 200 سال گذشته شده است.
53 سال پس ازاختراع موتور بخار به دست جیمز وات وهمکارش ماتیوبولتون اولین دستگاه تولید فرش ماشینی با انرژی موتور بخار در آمریکا ساخته شد.هدف از اختراع دستگاه های فرش ماشینی،افزایش سرعت تولید فرش وهزینه کم تر فرش ماشینی نسبت به فرش دستبافت بوده است.
ساختار کلی فرش
فرش منسوجی است که از دو جزءاصلی تشکیل شده است:
1-لایه زمینه(برزنت)
2-لایه سطحی(لایه پرز دار فرش)

لایه ی سطحی:
لایه ی سطحی فرش،یا خاب فرش از تعداد بسیار زیادی نخ الیاف که به صورت موازی با یکدیگر (عمود بر لایه ی زمینه)قرار گرفته اند ،تشکیل شده است.بسته به ارتفاع نخ های خاب70 تا85 درصد از وزن یک فرش به خاب آن اختصاص دارد،لایه ی خاب نه تنها تعیین کننده ی رنگ،نقش وطرح فرش است بلکه نشان دهنده ی راحت نشستن روی فرش وراحت راه رفتن روی فرش وماندگاری ضخامت فرش در طول زمان،وبازگشت پذیری خاب،مقاومت در مقابل آفتاب می باشد،به عبارت دیگر لایه ی خاب فرش نقش اساسی در ویژگی هنری،فنی،عملکردی وحتی تجاری فرش ایفا می کند.

ساختار لایه ی زمینه:
لایه ی زمینه پارچه ای ضخیم،با در هم رفتن نخ های تار وپود به وجود می آید وظاهر این لایه شبیه به پارچه های ضخیم برزنتی است ودر شرکت های فرش بافی برزنت فرش گفته می شود.
این لایه با زمین(کف)تماس دارد و وظیفه این لایه نگه داشتن لایه خاب در درون خود را دارد،لازم به ذکر است برای استحکام لایه ی خاب بر روی برزنت پس از بافته شدن فرش،به آهار فرستاده می شود ودر پشت فرش از چسب های مخصوص استفاده می گردد که لایه ی خاب روی برزنت محکم شود،مهم ترین مشخصه برزنت فرش تراکم فرش است پس هرچه تراکم برزنت بالا تر باشد برزنت فرش هم بالاتر می رود.

وزن لایه برزنت در مقایسه با نخ های خاب بسیار کم تر بوده ودر حدود 15 تا30 درصد وزن نهایی یک فرش را تشکیل می دهند،ضخامت لایه ی زمینه در فرش های مختلف با یک دیگر فرق می کند واز 8 درصد میلی متر در فرش های با تراکم پایین تا 5/2میلی متر در فرش های با تراکم بالا متغییر است،به خاطر همین 10 تا 20 درصد ضخامت کل فرش را تشکیلی می دهد.