031-54750851     info@kashanmehr.com    

                                                                              

در ایران،صنعت فرش ماشینی یکی از بالنده ترین و به روز ترین بخش های صنعت نساجی کشور است.نزدیک به یک هزار کارخانه تولید فرش ماشینی در ایران مشغول فعالیت هستند،که عمدتاً در سه استان اصفهان،خراسان رضوی و یزد مستقر می باشند.در این میان منطقه ی کاشان و آران وبیدگل با اختصاص نزدیک به 75%تولید و صادرات فرش ماشینی ایران،قطب این صنعت در کشور و یکی از بزرگ ترین قطب های تولید فرش ماشینی جها می باشد.

 

فرش نوعی منسوج است که از دیر باز توسط بشر به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار گرفته است .تولید این منسوج،به هر دو روش دستی و یا ماشینی انجام می شود .نوع دستباف فرش توسط هنرمندان قالی  باف در برخی کشور ها چون ایران ،ترکیه،هند و ...بافته می شود.نوع ماشینی فرش به صورت صنعتی و در کارخانجات فرش ماشینی تولید و به بازار عرضه می شود.امروزه صنعت فرش ماشینی یکی از صنایع پیشرو در مجموعه صنعت نساجی جهان است که کشور هایی چون ترکیه،بلژیک،ایران،مصر،عربستان و... از تولید کنندگان و صادر کنندگان اصلی آن محسوب می شوند.

در ایران،صنعت فرش ماشینی یکی از بالنده ترین و به روز ترین بخش های صنعت نساجی کشور است.نزدیک به یک هزار کارخانه تولید فرش ماشینی در ایران مشغول فعالیت هستند،که عمدتاً در سه استان اصفهان،خراسان رضوی و یزد مستقر می باشند.در این میان منطقه ی کاشان و آران وبیدگل با اختصاص نزدیک به 75%تولید و صادرات فرش ماشینی ایران،قطب این صنعت در کشور و یکی از بزرگ ترین قطب های تولید فرش ماشینی جها می باشد.اگر چه امروزه این صنعت پشتوانه سال ها تجربه و فن آوری روز دنیا را در اختیار دارد،لیکن به نظر می رسد کمبود و یا نبود منابع علمی معتبر و به روز از نقاط ضعف این صنعت به ویژه در بخش آموزش نیروی انسانی متخصص می باشد.

 

چگونگی تبدیل نخ به فرش؟

ابتدا الیاف %100 اکریلیک از کشور هایی مانند:ترکیه،آلمان به کشور ما ایران صادر می شود و به کارخانجات ریسندگی تحویل داده می شود،الیاف طبق مراحلی به نخ تبدیل می شود پس از آماده شدن نخ ،نوبت به قسمت رنگرزی  میرسد که در این بخش نخ ها با رنگ های دلخواه و طبق سفارش شرکت بافنده ی فرش رنگ شده و کار در این قسمت به اتمام می رسد.

سپس نخ ها به خواطر اینکه پس از تبدیل به فرش در برابر حرارت مقاومت داشته باشند نخ را از حرارت 120درجه عبور داده و نخ را مقاوم می کنند،و این کار باعث می شود تا پرز های اضافی نخ گرفته شود و نخ با کیفیت بهتری وارد پروسه ی بافندگی بشود.

 

چگونه عمر فرش را افزایش دهیم؟

مانند هر كالاى دیگری فرش نیز نیاز به نگهداری دارد.

 با رعایت برخی نکات می توانید طول عمر فرش خود را افزایش داده و برای مدت بیشتری آن را نو نگاه دارید:

۱- اجازه ندهید نور مستقیم خورشید روی فرش بتابد.

۲- فرش را در نزدیکی منابع حرارتی و آتش زا قرار ندهید.

۳- برای جابه جا کردن فرش آن را رول کنید و هرگز اقدام به تا کردن فرش ننمایید چون سبب شکسته شدن آن می شود.

۴- فرش را در مکان های مرطوب قرار ندهید زیرا رطوبت باعث پوسیدگی فرش می شود.

۵- وسایل سنگین نظیر مبلمان و کمد را روی فرش قرار ندهید زیرا سبب فشردگی الیاف در یک نقطه می شود و در صورت اجبار به این کار، هر چند وقت یکبار نیز جای وسایلی که روی فرش گذاشته اید را تغییر دهید.

۶- هفته ای یکبار فرش را با جاروبرقی تمیز کنید.

۷- اگر روی فرش لکه ای افتاد فورا آن را تمیز کنید. اگر لکه روی فرش باقی بماند پاک کردن آن سخت می شود و نمای فرش را تار و تیره می کند.

۸- هر چند وقت یک بار فرش را سر و ته کنید تا در معرض سایش قرار نگیرد.

۹- فرش را در زیر درها به گونه ای پهن کنید که در تماس مداوم با آن نباشد.

۱۰- شستن فرش را به شرکت های معتبر قالیشویی بسپارید...

 

 

نوع لکه و اقدامات لازم و اولیه در مورد فرش و گلیم
 

 

در متن زیر چندین راهکار برای انواع لکه های ایجاد شده بر روی فرش نوشته شده است
 

1-چای و قهوه:
بلافاصله چای را با قاشق جمع  کرده و با پارچه سفید، مرطوب و کف، لکه را چند بار خوب تمیز می کنیم، اگر سایه لکه باقی ماند با پارچه‌ای که با محلول آب و سرکه سفید مرطوب شده و به همراه کف آن را تمیز می کنیم.

 

 2-انواع شربت و نوشابه
بلافاصله آن را با قاشق جمع کرده و با پارچه سفید، مرطوب و کف لکه را چند بار خوب تمیز می کنیم  این کار را چند بار انجام داده تا لکه خوب تمیز شود و هر بارقبل از کار مقداری آب روی محل لکه اسپری می کنیم تا قند آن خوب شسته شو،د اگر سایه لکه باقی ماند با پارچه‌ای که با محلول آب و سرکه سفید مرطوب شده و به همراه کف آن را تمیز می کنیم.


3-آدامس و شمع
مقداری یخ درون کیسه فریزر ریخته و روی لکه قرار داده شود تا لکه سخت به حالت منجمد یا سفت درآید سپس با دقت با استفاده از پشت چاقو لکه را از فرش جدا کنید.


4-قیر
ابتدا لکه را با استفاده از یک کاردک یا پشت چاقو بردارید یک کاغذ کاهی روی محل قرار دهید و سپس باآب گرم(خیلی داغ نباشد) اثر لکه را از روی فرش به روی کاغذ انتقال دهید این کار را چندین بار با کاغذ تمیز انجام داده تا لکه کامل برداشته شود سایه باقیمانده را با استفاده از پارچه مرطوب و کف تمیز می کنیم، اگر خوب پاک نشد با پارچه آغشته به الکل آن را پاک می کنیم.


5-خون
لکه را با استفاده از دستمالی که با آب سرد و صابون مرطوب شده برطرف کنید.


6-دوده و واکس
اضافات را برداشته لکه را با پارچه مرطوب و کف تمیز کرده اگر سایه‌ای باقی ماند با پارچه آغشته به الکل رفع می کنیم.


7-جوهر خودنویس
مقداری ماست رقیق شده را روی لکه ریخته با استفاده از قاشق محلول ایجاد شده را بردارید، سپس با استفاده از دستمالی که با آب و کف مرطوب شده باقیمانده مواد را برطرف کنید.


8-جوهر خودکار
با استفاده از یک اسفنج که با شیر مرطوب شده لکه را بردارید سپس با استفاده از دستمالی که با آب و کف مرطوب شده باقیمانده مواد را برطرف کنید.


9-آبرنگ
با پارچه آغشته به محلول آب و سرکه سفید همراه با کف تمیز می‌شود.


10-کاکائو و شکلات
اضافات را با قاشق برداشته و سپس با پارچه آغشته به محلول آب و سرکه سفید همراه با کف تمیز می‌شود.


11-خط ماژیک
با پارچه مرطوب شده با الکل تمیز می‌شود.


12-لکه های روغن و چربی
اضافات را با قاشق برداشته با پارچه آغشته به محلول آب و سرکه سفید همراه با کف تمیز می‌شود